skip to Main Content

Stejně tak jako nebankovní instituce, i banky zpřísňují kritéria pro udělení hypotéky. Česká národní banka chce zamezit tomu, že lidé nebudou schopni své půjčky splácet, a že se uvrhnou do dluhové pasti, a proto v poskytování hypoték nastolila přísnější pravidla.

Klient musí mít k dispozici vyšší částku z vlastních zdrojů

Stoprocentním hypotékám odzvonilo. Od dubna letošního roku platí strop výše hypotéky v závislosti na hodnotě zastavované nemovitosti na 90%. Současně se zpřísnila kritéria pro poskytování hypoték od 80 do 90 procent. Dle ČNB by banky neměly tato omezení obcházet ani souběžným poskytováním spotřebitelských úvěrů. V praxi by tedy nemělo fungovat dofinancování hypotéky ani bankou, ani nebankovní institucí.
Žadatelé o hypotéku se proto mohou setkat s tím, že po nich banky budou chtít doložit účel všech úvěrů, které čerpají, popřípadě že se budou více zajímat o původ financí z vlastních zdrojů.
ČNB taktéž varuje před úmyslným nadhodnocováním ceny nemovitosti.

Celková výše dluhů v poměru k příjmům

Všichni poskytovatelé hypoték nyní také více sledují ukazatel celkové výše dluhů v poměru k příjmům žadatele. Sledovaný je taktéž poměr výdajů žadatele vyplývajících z celkové výše jeho dluhů k příjmům.
V případě, že o hypotéku žádají společně například manželé, měla by banka zohlednit míru zadlužení a příjmy všech žadatelů.

Zátěžové testy klientů

Banky již začaly provádět tzv. zátěžové testy klientů. V praxi se zjišťuje, zda budou žadatelé schopni hypotéku splácet i v případě ztráty příjmu, rozvodu či růstu sazeb.

Zkracování doby splatnosti

Protože dlouhá doba splatnosti je obvykle dost riziková, ČNB radí poskytovatelům hypoték, aby doba splatnosti nepřesahovala ekonomickou aktivitu žadatelů. ČNB doporučuje maximální dobu splatnosti 30 let. U nezajištěných spotřebitelských úvěrů pro držitele hypotéky by doba splatnosti neměla být delší než 8 let.

Navýšení hypotéky při refinancování

Banky obvykle navýšily při refinancování jistinu i bez doložení příjmů. Kladným hlediskem byl často fakt, že klient svou hypotéku doposud řádně splácel. Dle ČNB by tento postup měl být značně omezen. Banka by nyní měla znovu posoudit klientovu schopnost hypotéku splácet. Je také možné, že bude banka po klientovi požadovat nový odhad ceny nemovitosti. Jednoduše řečeno, banka může postupovat podobně jako při schvalování nového úvěru.

Zpřísnění hypotéky na pronájem

Omezení zaznamenaly také hypotéky na nákup nemovitosti určené k pronájmu. LTV by u těchto hypoték nemělo přesáhnout 60%.

Největší obavy těch, kteří o hypotéce uvažují, se týkají toho, že ČNB v brzké době promění doporučení v nařízení pod hrozbou pokuty. Pokud tedy plánujete podat žádost o hypotéku, neměli byste marnit čas. V žádném případě není také od věci spočítat si, zda byste nařízením ČNB byli schopni vyhovět.

Hodnocení
0 / 5 0

Vaše hodnocení:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top