skip to Main Content

Svou smlouvu o stavebním spoření můžete vypovědět prakticky kdykoli. Zásadní rozdíl spočívá v tom, zda to učiníte ještě před koncem povinných šesti let spoření, nebo až po této době. V každém případě musíte počítat s výpovědní lhůtou, která je dlouhá 3 měsíce.

Pokud ukončení stavebního spoření provedete ještě před koncem vázací doby, nebudou vám připsány zálohy státní podpory a navíc vám spořitelna naúčtuje poplatek za vypovězení smlouvy. Z tohoto důvodu je nejvýhodnější smlouvu vypovědět až po povinném 6-letém období. Vše, co jste na účet uložili, je vaše, neplatíte žádné poplatky a navíc získáte zálohy státní podpory.

Peníze vám budou vyplaceny i v případě, že jste po 6 letech spoření nedosáhli cílové částky. Máte také možnost spořit dál i po uplynutí vázací doby.

Výpovědní lhůta u stavebního spoření

Výpověď stavebního spoření podáte ve stavební spořitelně prostřednictvím poradce. Bude třeba vyplnit příslušný formulář, kde mimo jiné uvedete také číslo účtu, na který vám budou naspořené finance vyplaceny.

Všechny stavební spořitelny mají výpovědní lhůtu 3 měsíce, která začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, během kterého ukončíte smlouvu.

Příklad: Jestliže ukončení stavebního spoření provedete 1. srpna, skončí vaše smlouva 31. listopadu.

Pokud nechcete na své peníze čekat 3 měsíce, máte možnost domluvit se se spořitelnou na kratším termínu vyplacení. Nutné je však splnit podmínky spořitelny. Výnos ze stavebního spoření je klientovi poslán přibližně během několika málo dní od doručení výpovědi. Tato služba je však zpoplatněna 0,5 – 1% z cílové částky.

Některé spořitelny nabízí prominutí tříměsíční výpovědní lhůty v případě, že si založíte smlouvu novou.

Předčasné ukončení stavebního spoření

Jestliže budete chtít stavební spoření ukončit ještě před uplynutím vázací doby, nebudete mít nárok na zálohy státní podpory. Stavební spořitelna je vrací zpět Ministerstvu financí ČR. Kromě toho vám bude naúčtován poplatek za předčasné ukončení smlouvy. Jeho výše je různá a nejčastěji činí 0,5 – 1 % z cílové částky.

Přerušení stavebního spoření

Tato možnost se vám bude hodit například tehdy, když se ocitnete ve finanční tísni a nebudete mít na pravidelné úložné částky. Vaše smlouva o stavebním spoření stále trvá, ale vy po dobu přerušení nemusíte nic platit.

Stavební spoření je i přes snížení státní podpory velmi oblíbené. Na základě statistik Asociace českých stavebních spořitelen v roce 2014 zájem o stavební spoření dokonce mírně stoupl.

Hodnocení
0 / 5 5

Vaše hodnocení:

2 komentářů k zobrazení

  1. Ukončete to stavebko co nejdřív a peníze pošlete vydělávat do světových podílových fondů.

  2. Rozhodnete-li se pro ukonceni smlouvy a vyplaceni vynosu stavebniho sporeni, podate vypoved smlouvy o stavebnim sporeni na formulari Burinky „Vypoved smlouvy o stavebnim sporeni“, ktery s Vami vyplni v kterekoliv pobocce Ceske sporitelny nebo u externich partneru Ceske sporitelny a overi Vasi totoznost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top