skip to Main Content
Jak začít investovat

Máte stabilní práci, vytvořenou dostatečnou finanční rezervu a teď hledáte způsoby, jak vaše peníze úročit a nechat je tak vydělávat za vás? Připravili jsme pro vás základní investiční tipy, které byste měli podniknout, než se do investování vašich finančních prostředků pustíte!

Investování peněz je skvělý způsob, jak shromáždit bohatství, zajistit si finanční nezávislost a pohodový důchod. Vybudujete-li si zvyk pravidelně spořit a investovat, skončíte finančně „za vodou“. Dobrou zprávou je, že pro začátek nepotřebujete mnoho peněz. Nicméně nezapomínejte, že aby vaše investice fungovala, neměli byste z investic vytahovat peníze, ale nechat je dlouhodobě růst.

Jste připraveni začít investovat?

Než začnete, je nutné se ujistit, že jste skutečně připraveni investovat. Nemá smysl začít investovat peníze, když splácíte dluhy či žijete od výplaty k výplatě nebo z peněz na vaší kreditní kartě. Než začnete vážně investovat, měli byste nejprve utrácet méně, než vyděláte, a být bez dluhů – jediný závazek, který se nepočítá, je hypotéka na bydlení. Jakmile jste bez dluhů, můžete se soustředit na samotné investování.

  • Jestliže momentálně nejste po finanční stránce připraveni, stanovte si konkrétní cíl, kdy budete moci s investováním začít.
  • Ve vzniklém mezičase se vzdělávejte. Finanční gramotnost je polovina úspěchu na cestě k blahobytu. Začněte se učit o možných způsobech investování.
  • Nastavte si plán splácení dluhu, který vám umožní začít investovat co nejdříve. Čím aktivnější budete při splácení vašeho dluhu, tím dříve začnete investovat.

Kolik můžu investovat

Určete, kolik můžete investovat

Je důležité si určit, kolik můžete měsíčně nebo ročně investovat. Toto rozpočtování vám pomůže zjistit, které investice jsou pro vás finančně vhodné, a pomůže vám stanovit jasné cíle v tom, čeho chcete dosáhnout.

Pamatujte, že nechcete investovat vaši finanční rezervu, protože ta by vám měla sloužit k jiným potřebám – jako jsou neočekávané výdaje nebo ztráta zaměstnání. Vaše investici slouží k budování bohatství a dlouhodobých úsporných cílů – a nikoliv jako okamžitý zdroj finančních prostředků.

Pomůže vám investiční poradce nebo investiční firma

Najděte si investičního poradce nebo investiční firmu

Dalším základním krokem v investování je najít odbornou pomoc. První investice byste měli vložit do základních investičních nástrojů, jako jsou podílové fondy. Váš investiční poradce by měl být někdo ochotný věnovat čas tomu, aby vám vysvětlil různé typy investic. V ideálním případě vám pomůže najít investiční produkty, u kterých se budete cítit bezpečně, a zároveň nabídnout největší potenciální růst vašich prostředků. Pomůže vám také sestavit efektivní finanční plán.

Vaše banka může mít investičního poradce, jehož služby můžete využít, nebo požádat přátele a známé o doporučení. Pokud vám vyhovuje investovat samostatně, budete muset vyhledat investiční společnost, která vám umožní obchodovat online.

  • Pokud si nejste jisti, co dělat, může vám pomoci investiční poradce.
  • Online investiční společnosti mohou stát méně, nicméně v tomto případě budete muset sami pochopit, do čeho investovat a jak rozložit investiční riziko mezi různé nástroje.
  • Dříve než investujete vaše peníze, investujte raději čas – a to do učení, jak správně rozumět trhu a využít jeho výhod k peněžním ziskům.

Pochopte odlišný typ investičních nástrojů a možná rizika

Víte, co se říká – nikdy nesázejte na pouze jednoho koně! Základ je diverzifikace investic – tedy rozdělení vašich financí mezi několik různých druhů investic – snížíte tak riziko ztráty.

Investiční poradce vám může pomoci určit úroveň rizika. Když vám je dvacet, můžete riskovat více, protože máte čas na zotavení – svých financí i trhu celkově, ale jak stárnete, budete muset být ve svých investicích konzervativnější.

  • Ptejte se na investice.
  • Přečtěte si o různých typech investic, online i ve finančních časopisech a knihách.
  • Proveďte průzkum trhu, ujasněte si vaše cíle a buďte neustále informovaní o svých investicích.

Investice do nemovitostí

Zvažte investici do nemovitostí

Možná uvažujete o využití nemovitosti jako investice nebo nástroje pro budování bohatství. Nemovitosti jsou skvělou investicí. Existuje však rozdíl mezi nákupem a následným rychlým prodejem nemovitosti a dlouhodobým investováním do nemovitostí. Než se rozhodnete, který z těchto způsobů je pro vás nejlepší, měli byste pečlivě zvážit rozdíly. Nemovitosti, které dlouhodobě generují pasivní příjem, jsou skvělou investicí, ale musíte se ujistit, že mohou pokrýt náklady na údržbu a správu nemovitosti a další potenciální problémy. Než začnete, promluvte si s někým, kdo má s investicemi do nemovitostí zkušenosti.

Pamatujte, že základ úspěchu je informovanost o fungování trhu a možných finančních příležitostech, ale také vědomí investičních rizik – protože zisk s sebou neodmyslitelně přináší i reálnou možnost ztráty. To je základní pravidlo trhu.

Hodnocení
0 / 5 5

Vaše hodnocení:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top