Penzijní spoření pro děti je novinkou letošního roku. Lze ho založit již novorozencům a má…
Budoucnost je vždy nejistá a myslet na zadní vrátka je proto zcela logické. Každý zodpovědný rodič uvažuje o tom, co jednou svému dítěti zanechá jako start do života, a jen málokdo usiluje o to, aby to byly třeba dluhy nebo exekuce. Nikdo nemůže tušit, jak vysoké bude za několik let školné nebo jaká bude životní úroveň. Budoucnost vašeho dítěte samozřejmě souvisí i s vaší vlastní budoucností.
Možnosti spoření pro dítě
Možností, jak nejlépe spořit pro dítě, je celá řada. Některé jsou výhodné, některé méně, každá možnost má svá specifika, výhody a nevýhody.
- Klasický běžný účet
Spoření pro dítě na běžný účet má výhodu v tom, že je to jednoduché a nemusíte platit žádné poplatky. Běžný účet však nepřipisuje žádné, popřípadě jen malé úroky, takže kromě vlastních vkladů takřka nic víc neuspoříte. Peníze jsou neustále k dispozici, volně dostupné, což může představovat výhodu, ale i psychologickou nevýhodu. Pro řadu lidí je totiž těžké odolat pokušení peníze utratit například při nenadálých situacích.
- Stavební spoření pro děti
Stavební spoření pro děti je jednou z nejvyužívanějších možností, jak střádat peníze pro potomka. Hlavní výhoda tkví především ve státní dotaci, která je ve srovnání s ostatními typy spoření poměrně vysoká. Neperspektivní je stavební spoření z hlediska nejistoty, zda právě státní podpora bude stejná i za několik let, a zda se ji stát nerozhodne omezit nebo zrušit. Kromě toho finance dostane dítě v momentě, kdy dosáhne plnoletosti. Do té doby nemáte k penězům přístup vůbec nebo přes opatrovnický soud, což je poměrně složitý proces.
Založila jsem dceři stavební spoření u KB. Státní dotace je fajn, ale uvědomila jsem si, že pokud se ocitneme ve finanční tísni, budu mít kdesi v bance uloženy desetitisíce, ke kterým nebudu mít přístup. To je jedna z mála nevýhod. Dnes bych raději zvolila jiné spoření, například spořící účet.
Alena, 34 let
- Termínovaný vklad
Obvykle lze termínovaný vklad v bance zřídit až od částky 50 000 korun, což pro mnohé může představovat nevýhodu. Ve srovnání s běžným účtem se k financím na termínovaném vkladu nedostanete až do stanoveného termínu. Výhodou je, že sem nemusíte peníze vkládat pravidelně a ve stejné výši, jako například u stavebního spoření. Stačí jednou za rok vložit jednorázově určitou částku. Zřízení termínovaného účtu je navíc velmi snadné.
Proč se toto spoření nazývá termínovaný vklad? Vše probíhá tak, že si v bance založíte měsíční termínovaný vklad. Za měsíc si zřídíte nový vklad, skládající se z částky z předchozího vkladu a z vkladu nového, za aktuální měsíc. Nejkratší termínovaný vklad je na 1 den. Obvykle se však zakládají na měsíc či čtvrtletí.
- Spořící účet pro děti
U spořícího účtu jsou bankou nastaveny poplatky a možnost obsluhy tak, aby byla v jistém smyslu omezena možnost disponovat s financemi. U zakládání spořícího účtu si vždy všímejte výše úroků a míry automatizace přidávání financí. Výhodný spořící účet vám umožní vložit kdykoli peníze z běžného účtu a dosáhnout tak vyššího výnosu.
Výhodou je, že na spořící účet můžete přispívat nepravidelně a různými částkami. Co se týká úroků, bývají obvykle spořící účty výhodnější, než termínované vklady.
- Investice do nemovitosti
Samozřejmě se nejedná o spoření jako takové, ale je určitě třeba zde tuto možnost uvést, protože ji řada rodičů praktikuje. Když je dítě malé, vezmou si rodiče hypotéku na byt, který pronajímají. Peníze z pronájmu částečně (nebo zcela) pokryjí měsíční splátky. V momentě, kdy dítě dospěje, přepíší nemovitost na něj. V současné době jsou úrokové sazby hypoték stále velmi příznivé pro učinění tohoto kroku.
- Podílové fondy
Další z možností jak pro dítě něco uspořit, i když méně využívanou, jsou podílové fondy, které koupíte za ušetřené peníze. Podílový list je možné koupit i za nízkou částku, dokupovat je a přesouvat do podílových fondů i nižší finance. Investice do podílového fondu je obvykle spojena s určitými poplatky a navíc je třeba podepsat smlouvu, takže se nejedná o úplně jednoduchý proces.
Je možné podílový list kdykoli prodat, ovšem zisk není automatický. Na podílových fondech můžete i prodělat.
Závěr:
Z hlediska výše úroků se jako nejlepší spoření pro děti jeví stavební spoření. Ocení ho ovšem hlavně ti, kteří nevyžadují okamžitý přístup k penězům. Pokud byste naspořené finance měli raději vždy k dispozici, jeví se výhodně spořící účet pro dítě nebo termínované vklady. Odborníci se zastávají také výhod podílových fondů, ovšem tento druh “spoření” vyžaduje složitější proces a alespoň základní znalosti problematiky.
Jakým způsobem pro dítě spoříte Vy? Která možnost je dle Vašeho názoru nejvýhodnější?
Hodnocení
0 komentářů k zobrazení