skip to Main Content

Jestliže si i v důchodu chcete zachovat slušné finanční zázemí, je spoření na důchod opravdu nezbytné. Otázkou je, jaké je nejlepší spoření na důchod, které se opravdu vyplatí a které má největší smysl? Kolik peněz si měsíčně ukládat a jaký finanční produkt je pro spoření na důchod nejvýhodnější?

Doplňkové penzijní spoření a penzijní připojištění

Jedná se o jednu z nejvýhodnějších a také nejčastěji využívanou variantu jak spořit na důchod. Mezi hlavní výhody tohoto spoření na důchod je, že je dotováno státem, a to poměrně výhodně.

Naspořené finance vám budou k dispozici v důchodovém věku, ale využít můžete také možnosti předdůchodu, jestliže budete mít dostatek naspořených financí.

Doplňkové penzijní spoření je zhodnoceno 1-2% za rok. Jestliže měsíčně na spoření uložíte alespoň 1000 korun, je výše státního příspěvku 230 korun. Celá řada odborníků právě tuto možnost označuje jako nejvýhodnější spoření na důchod.

Chcete do důchodu naspořit 1 milion korun? Jestliže vám už nyní je kolem padesáti let, je nejvyšší čas spořit, a to nejlépe 4 000 korun měsíčně. Je-li vám 40 let, stačí měsíčně vkládat přibližně 2 000 korun, abyste v důchodu měli k dispozici milion. Stejnou cílovou částku naspoříte, pokud od svých 30 let až do důchodu budete na doplňkové penzijní spoření vkládat 1 000 korun. Jednou z možností je také příspěvek od zaměstnavatele, díky kterému se vaše naspořená částka také může navýšit.

Spořící účet jako spoření na důchod

Pokud nechcete, aby vám peníze jen tak ležely doma v obálce a aby se alespoň částečně úročily, je dobré založit si spořící účet. Pro tyto účely vystačuje, ovšem jako hlavní spoření na důchod se příliš nevyplatí. Spořící účet je totiž spíše krátkodobé zhodnocení financí. Úročení obvykle nebývá vyšší než 1,5% ročně.

Investice do nemovitosti

Investiční strategie je jako spoření na důchod jednou z variant. Investice do nemovitosti je perfektní, ovšem musíte mít na ni dostatečný počáteční kapitál. Pokud pak nemovitost ve stáří pronajímáte, máte k důchodu poměrně slušnou částku navíc z pronájmu a v případě nutnosti můžete nemovitost prodat. Při volbě investice do nemovitosti je však třeba vše řešit s dostatečným předstihem, nejlépe ještě pár let před odchodem do důchodu.

Pokud se dobře orientujete na finančním trhu, vyplatí se také investice do akcií. Tato možnost jako spoření na důchod nebývá příliš častá a její oblibu hodně snížila finanční krize, po níž se lidé investice do akcií začali obávat. Každopádně vám však investice do akcií může přinést dost zajímavý zisk.

Životní pojištění se spořením

K životnímu pojištění lze využít také spořící složku a počítat s ní jako s alternativou k penzijnímu pojištění. Zhodnocení je však výhodné pouze tehdy, uzavřete-li pojištění na delší dobu. I tak ale nečekejte částku v řádech statisíců, neřkuli milionů. A pokud ano, pak byste museli měsíčně odvádět skutečně vysokou částku. Zkrátka, životní pojištění se spořením je výhodné jako doplňkový finanční produkt, nikoli jako hlavní spoření na důchod.

Hodnocení
0 / 5 1

Vaše hodnocení:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top