skip to Main Content

Co je to dluhová spirála? Poměrně velký problém, ze kterého není úniku. Jde o situaci, kdy jste natolik zadluženi, že své závazky nedokážete včas a v požadované výši hradit. A takové situace rozhodně nekončívají dobře. Proto se společně podíváme na hlavní rady, jak se do dluhové spirály nedostat. Když se jich budete držet, rozhodně se vaše půjčka stane dobrým pomocníkem na vše, co potřebujete.

Nepůjčujte si na zbytečnosti

Jdeme hned k radě číslo jedna, která je spojena s tím, že byste si rozhodně neměli půjčovat na zbytečnosti. Co si pod nimi můžeme představit? Jedná se o všechny konkrétní věci, které reálně nepotřebujete a zcela se bez nich obejdete. Mezi dokonalé příklady zaručeně patří:

  • Jakékoliv dovolené a jiné pobyty
  • Předražená elektronika a výpočetní technika
  • Ty nejlepší mobilní telefony a jim podobné věci

U půjčování na zbytečnosti ještě zůstaneme, jelikož je třeba tuto radu rozvést. To, že se vám věc hodí, poznáte i podle toho, že vám bude sloužit ještě delší dobu po tom, co ji splatíte. I toto je rada, která jasně patří mezi ty hlavní zásady zodpovědného půjčování. Pokud bychom měli něco dodat, tak třeba fakt, že dobrou půjčkou je ta spojená s bydlením, nebo s koupí běžného vozu, pokud ho potřebujete pro rodinu, nebo třeba i do práce.

Půjčete si jenom tolik, kolik potřebujete

Rada číslo dvě se týká výše částky, kterou budete potřebovat. Než si o jakoukoliv půjčku zažádáte, měli byste mít zcela jasno o tom, kolik peněz budete potřebovat. Dobře si spočítejte, kolik bude třeba si půjčit a o tuto sumu si také řekněte. A je jedno, zda bude vaším cílem rychlá SMS půjčka v řádech několika tisíců korun, nebo bude vaším cílem hypotéka v milionech. I když vám budou poskytovatelé mnohdy nabízet více, nenechte se zlákat. Pamatujte, že menší půjčku lépe kočírujete a také u ní mnohem méně přeplatíte.

Dodejme i to, že nastat může také situace opačná, která taktéž není ideální. Pokud vám bude chybět, je to problém, který lidé často řeší dalším úvěrem. A to znamená dvě půjčky, kde už je riziko pádu do dluhové spirály pochopitelně výraznější, než v případě číslo jedna.

Dobře vybírejte tu správnou půjčku

Je zde rada číslo tři. Ta se týká správného výběru půjčky. Na trhu dnes můžete najít Na desítky poskytovatelů, kteří se dělí do tří hlavních segmentů. Pokud je chcete znát, tak se jedná o tyto konkrétní:

  • Bankovní půjčky
  • Nebankovní půjčky
  • P2P půjčky

Je na vás, do jakého konkrétního segmentu se vydáte. Důležité je však myslet hlavně na to, abyste vybrali správně. A to ať už jdete do banky, nebo je vaším cílem nebankovní půjčka online. Vždy hleďte na celkovou výhodnost úvěru s ohledem na RPSN, tak i s ohledem na případné sankce. Dále neopomíjejte hledět třeba také na férovost poskytovatele, která je dnes taktéž velmi důležitá.

Nepůjčujte si na své dluhy

Jste v situaci, kdy nezvládáte splácet svou současnou půjčku? Rozhodně nedělejte tu chybu, že si vezmete další, ze které dluhy zaplatíte. Právě toto je velký problém, který vás pomalu ale jistě do dluhové spirály nasměruje. A to proto, že celá situace se může i několikrát opakovat a vzhledem k vašim problémům už vám budou k dispozici jenom ty nejméně výhodné půjčky.

Pokud cítíte, že splátky nejsou ve vašich silách, je dobré využít možnosti, jako je refinancování, nebo také konsolidace. Obojí je určeno právě těm lidem, kteří chtějí půjčku v první řadě zvládnout a následně chtějí mít možnost si ji také zajímavě zlevnit. Proto je toto směr, který jasně doporučujeme i my sami. Než se však touto cestou vydáte, je možné zkusit oslovit vašeho poskytovatele, zda by nebyl ochotný se samotnými splátkami zahýbat, aby vám vyhovovali ještě o něco více.

Hodnocení
0 / 5 0

Vaše hodnocení:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top