skip to Main Content

U drtivé většiny půjček se setkáte s podmínkou trvalého pobytu na území České republiky. Jaké možnosti mají cizinci, kteří zde mají pouze přechodný pobyt? Existuje vůbec nějaká šance, že jim banka či nebankovní společnost půjčí peníze?

Ano, půjčky pro cizince jsou dnes již zahrnuty v nabídce jak bank, tak i nebankovních společností. První myšlenka, která asi každého napadne, je, že vyřízení půjčky pro cizince bude složitý a zdlouhavý proces. Není to až tak pravda. V podstatě se nijak zásadně neliší od procesu, kdy si jde o půjčku zažádat člověk s trvalým pobytem v ČR. Rozdíl spočívá především v dokumentech, které musí cizinec při žádosti o půjčku doložit.

Dokumenty, které bude cizinec potřebovat při žádosti o půjčku:

  • pas
  • mezinárodní řidičský průkaz
  • povolení k trvalému nebo přechodnému pobytu
  • rozhodnutí o udělení víza (ne ve všech případech)

Jestliže je cizinec již občanem České republiky, tedy pokud je již držitelem občanského průkazu ČR nebo pasu, pak pro něj při sjednávání půjčky platí v podstatě ty stejné podmínky, jako pro rodilého Čecha. Vždy musí doložit dva doklady totožnosti a obvykle také potvrzení o výši příjmu.

Jak je to u povolení k pobytu?

Povolení k pobytu cizince na území ČR se sjednává vždy na určitou dobu. Ta nesmí být kratší než doba splatnosti sjednávaného úvěru. Pokud by se stalo, že by tato doba kratší byla, banka nebo nebankovní společnost žádost půjčky pro cizince zamítne.

Doklad výše příjmu u cizinců

Pokud v ČR cizinec podniká, banka bude určitě požadovat také povolení k provozování této činnosti. Jestliže je pracovní smlouva psaná v cizím jazyku, bude požadován také její český překlad. V případě, že má cizinec nepravidelný příjem, anebo výši svých příjmů prostě není schopen doložit, jeho žádost o půjčku pro cizince bude s největší pravděpodobností zamítnuta.

Shánění všech dokumentů pro vyřízení půjčky pro cizince celý proces prodlužuje. Jistou alternativou jsou půjčky bez doložení příjmu. I v tomto případě si společnosti své žadatele prověřují, ovšem prostřednictvím své databáze, což proces vyřízení půjčky urychlí.

Žadatel se záznamem v trestním rejstříku

Žadatel – cizinec se záznamem v trestním rejstříku anebo v registru dlužníků má z pochopitelných důvodů jen pramalou šanci půjčku získat. Stejné podmínky platí i pro občany České republiky. U mnohých nebankovních společností však ani záznam v registru dlužníků nemusí být překážkou.

Hodnocení
0 / 5 5

Vaše hodnocení:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top