skip to Main Content

Ještě před několika málo lety byl běžný účet zdarma něčím nepředstavitelným. V současné době tento produkt nabízí většina bank, ovšem ne vždy je to opravdu zcela zadarmo. Která z bank nabízí skutečně běžný účet zdarma a která si tuto službu podmiňuje?

Jedním z průkopníků běžného účtu zdarma byla mBank v roce 2007, která byla bankou bez poboček a s jednodušší nabídkou produktů. V roce 2010 začala běžný účet zdarma nabízet také Fio banka a po ní další a další banky, například Zuno, Equa nebo Air bank.

Konkurenční boj a přetahování klientů zafungoval perfektně! V současné době totiž běžný účet zdarma nabízí většina bank.

V sousedním Německu musely být účty zdarma zrušeny. Postbank totiž musí kvůli záporným úrokovým sazbám sama u Evropské centrální banky odvádět peníze a běžné účty zdarma jsou proto ztrátové.

U nás nic takového v nejbližší době nehrozí. Nízkonákladové banky tvoří velkou konkurenci velkým bankám a účty zdarma jednoduše zrušit nelze.

Běžný účet zdarma – banky a jejich podmínky

 • Air bank – běžný účet s Malým tarifem je zdarma, neplatíte za příchozí ani odchozí platby, za trvalé příkazy ani inkasa. S platební kartou MasterCard můžete zdarma vybírat z bankomatů Air bank, ty ovšem nejsou až tak rozšířené. Výběr z cizího bankomatu je zpoplatněn (25 korun).
 • Česká spořitelna – produkt Osobní účet ČS II. nabízí běžný účet zdarma, ovšem s tou podmínkou, že vám na účet přijde každý měsíc alespoň 7 000 korun, kromě toho musíte mít u banky sjednaný ještě další produkt (například úvěr) a musíte provést alespoň jednu platbu kartou měsíčně. Jestliže tyto podmínky nesplníte, zaplatíte měsíčně 69 korun za vedení účtu. Příchozí platby jsou zdarma, odchozí jsou ale zpoplatněny částkou 5 korun do vlastní banky a 7 korun do cizí banky. Balíček neomezených transakcí si můžete koupit za 29 korun/měsíc. Každý měsíc máte první dva výběry z bankomatu ČS zdarma, každý další výběr stojí 5 korun a 40 korun u cizích bankomatů.
 • ČSOB – pokud vám na Plus Konto přijde měsíčně alespoň 15 000 korun, máte vedení účtu zdarma, jinak platíte 99 korun. Příchozí i odchozí platby jsou zdarma. Výběry z bankomatů ČSOB  a Poštovní spořitelny jsou zdarma bez omezení. Výběr z cizího bankomatu je zpoplatněn 40 korunami.
 • Equa – jedná se o nejjednodušší běžný účet zdarma. Nesetkáte se tu s žádnými podmínkami ani poplatky. Výběr ze všech bankomatů v ČR máte zdarma. Nejlevnější účet na českém trhu.
 • Fio – běžný účet zdarma, bez poplatků za příchozí a odchozí platby. Prvních 10 výběrů z bankomatů Fio je zdarma (každý měsíc). Další výběry pak stojí 9 korun. Výběr z cizího bankomatu je zpoplatněn 30 korunami. Pokud v každém měsíci zaplatíte kartou alespoň 4 000 korun, máte v příštím měsíci zdarma jeden výběr z cizího bankomatu. Každý měsíc můžete takto získat až 5 výběrů zdarma.
 • Komerční banka – za vedení konta Můj účet zaplatíte měsíčně 68 korun. Tento poplatek vám vrátí, když splníte alespoň jednu z uvedených podmínek:
  – každý měsíc vám na účet přijde nějaká platba
  – pokud máte u KB sjednanou hypotéku, úvěr či kreditní kartu
  – máte v institucích spadajících pod skupinu KB uloženo alespoň 100 000 korun
  – pokud máte alespoň 1 pravidelnou úložku do spořícího nebo investičního produktu KB
  Příchozí platby jsou zdarma, odchozí vás vyjdou na 6 korun. Výběr z bankomatu KB vyjde na 9 korun, z cizího stojí 39 korun.
 • mBank – běžný účet zdarma včetně příchozích a odchozích plateb. Za vedení karty je účtován měsíční poplatek 29 korun, který je klientovi odpuštěn v případě, že kartou měsíčně zaplatí alespoň 1 500 korun nebo má u mBank úvěr. Výběr z bankomatu stojí 29 korun. Pokud vybíráte víc jak 1 500 korun, je výběr bez poplatku.
 • Moneta Money Bank – pokud na účet přijde měsíčně alespoň 7 000 korun, máte jeho vedení zdarma. Pokud ne, je vám účtován poplatek 149 korun měsíčně. Příchozí i odchozí platby jsou zdarma. Každý měsíc máte první čtyři výběr z bankomatu Moneta zdarma. Další stojí 15 korun. Výběr z cizího bankomatu stojí 49 korun.
 • Raiffeisenbank – pokud vám měsíčně na eKonto smart přijde alespoň 15 000 korun a zároveň zaplatíte 3x do měsíce kartou nebo provedete 3 odchozí transakce, máte běžný účet zdarma. V opačném případě je poplatek 99 korun/měsíc. Ze všech bankomatů v ČR můžete vybírat bez poplatku.
 • Sberbank – u FÉR konto Optimal můžete mít běžný účet zdarma, pokud příchozí platby dosáhnou měsíčně alespoň 25 000 korun a nebo v případě, že máte v bance alespoň 1 milion korun. Jinak je poplatek 199 korun za měsíc. Příchozí a odchozí platby jsou zdarma, stejně jako výběry z bankomatů v ČR i zahraničí. Účet FÉR konto Aktiv je účet zdarma v případě, že vám na něj měsíčně přijde alespoň 15 000 korun. Příchozí i odchozí platby jsou zdarma, stejně jako výběry z bankomatů Sberbank a ČSOB. Výběry z ostatních bankomatů vyjdou na 37 korun. Účet FÉR konto Mini je vždy zdarma, ale většina služeb je zpoplatněna. Platby a odchozí platby do Sberbank jsou zdarma. Trvalé příkazy a odchozí platby do jiných bank stojí 5 korun. Výběr z bankomatu Sberbank vyjde na 5 korun, z ČSOB 10 korun a z ostatních bankomatů 37 korun. Měsíční poplatek za vedení karty 41 korun měsíčně.

Jakou banku a běžný účet byste doporučili vy?

Hodnocení
0 / 5 0

Vaše hodnocení:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top