skip to Main Content

Pokud cestujeme do zahraničí, obvykle počítáme s útratou a vybereme si příslušnou částku v cizí měně již v České republice. Při nenadálých situacích se výběr z bankomatu v zahraničí rozhodně, hodí, ale jak asi tušíte, tato služba je bankami zpoplatněná. Kolik stojí výběr z bankomatu v zahraničí?

Během našich zahraničních cest využíváme platební karty stále častěji, ať už pro přímé platby v obchodech nebo pro výběr ze zahraničního bankomatu. Jenom za první čtvrtletí roku 2016 bylo zaznamenáno víc jak sedm set tisíc výběrů ze zahraničních bankomatů. V roce 2014 bylo za stejně dlouhé časové období zaznamenáno pouze pět set třicet tisíc výběrů.

Dřív jsem při svých zahraničních cestách byla zvyklá využívat směnárny. Během posledních tří let raději volím buď platbu kartou v zahraničí nebo výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí. Přiznám se, že nevím, co vyjde výhodněji, ale platba kartou, popřípadě výběr hotovosti, je pro mě jednodušší a rychlejší.
Jana K., Praha

Nejenom, že se jedná o pohodlnější způsob, ale také jistější. Hotovost totiž pro případ krádeže či ztráty nelze pojistit, platební kartu ano.

Pokud u sebe nemáte hotovost, je nejvýhodnější platit v zahraničí kartou. Problém však je, že ne všude karty přijímají. V takovém případě je výběr z bankomatu v zahraničí ideální volbou.

POZOR! Při výběru z bankomatu v zahraničí vám může být nabídnuta služba DCC – Dynamic Currency Conversation. Spočívá v tom, že se vám během výběru na displeji zobrazí, kolik vám bude za výběr strženo z účtu v korunách. Je to sice přepychová služba, ovšem nevyplácí se. Kurz, který pro přepočet využije, bude pravděpodobně nevýhodnější než kurz vaší banky. V podobném případě je lepší zvolit výběr bez směny. Přepočet pak určí vaše banka.

Kolik stojí výběr z bankomatu v zahraničí?

  • Air bank – pokud máte Malý tarif a měsíčně neplatíte žádné poplatky, bude výběr z bankomatu v EU zpoplatněn 25 korunami. Jestliže máte Velký tarif, máte výběr v rámci EU zdarma. Mimo území EU je výběr z bankomatu zpoplatněn 100 korunami bez ohledu na to, jaký máte tarif.
  • Česká spořitelna – v bankomatech Erste Group máte výběr za 5 korun. Za výběr z ostatních bankomatů se platí 125 korun. Coby klient Erste Premier můžete v zahraničí vybírat zdarma. Pokud si zaplatíte měsíční balíček za 29 korun, máte výběr z bankomatů Erste Group zdarma, z ostatních bankomatů za 30 korun.
  • ČSOB – výběr ze zahraničních bankomatů vás vyjde na 100 korun. Na Slovenku je výběr za 6 korun.
  • Fio bank – výběr z bankomatu v zahraničí vyjde na 80 korun plus poplatek 0,5% z vybírané částky.
  • Komerční banka – výběr z bankomatu v zahraničí je zpoplatněn částkou 99 korun. Se Zlatou kartou a kartou Platinum máte výběry ze zahraničních bankomatů zdarma.
  • mBank – výběr v zahraničí je zdarma, pokud vyberete částku alespoň 2 500 korun. V opačném případě je výběr zpoplatněn částkou 35 korun.
  • Moneta Money Bank – výběr v zahraničí je zpoplatněn částkou 100 korun plus 0,5% z vybrané částky. Jestliže máte u této banky účet Genius Gold, máte výběry v zahraničí bez poplatku.
  • Sberbank – pro FÉR konto OPTIMAL platí výběry po celém světě zdarma. Ostatní klienti za výběr v zahraničí platí 75 korun plus 0,5% z vybrané částky.
  • ZUNO bank – klienti s účtem PLUS mají výběry v zahraničí zdarma po celém světě. Klienti s běžným účtem za výběr z bankomatu v zahraničí zaplatí 80 korun.

Rozhoduje také směnný kurz

To, že vám banka za výběr z bankomatu v zahraničí účtuje nízký poplatek, ještě neznamená, že je tato služba výhodná. Dost totiž záleží také na směnném kurzu, který má banka nastavený.

Když jedu do zahraničí, vždy mám s sebou hotovost v cizí měně. Jsem u mBank, která má výběry sice levné, ale kurz poměrně vysoký. Zjistil jsem, že ani přímé platby kartou nejsou nijak výhodné, protože si i zde banka dává svůj kurz. Setkal jsem se s tím, že kurz byl o 0,80 korun/euro vyšší než kurz ve směnárně.
Mirek

Hodnocení
0 / 5 0

Vaše hodnocení:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top