skip to Main Content

Běžná zahraniční platba je poměrně nákladnou záležitostí. Banky si za zahraniční platby účtují docela  vysoké poplatky. V rámci Evropské unie vyjdou rozhodně levněji tzv. SEPA platby. O co se jedná a kolik za ně zaplatíte u jednotlivých bank?

SEPA (Single Payment Area) jsou zjednodušené platby mezi členskými státy Evropské unie, popřípadě jinými smluvními státy. SEPA platby navíc přijímá většina evropských bank. Můžete ji poslat ze svého běžného účtu, který je vedený v korunách, jako měnu však zvolíte eura. Pro to, aby SEPA platba proběhla úspěšně, je zapotřebí, aby vaše banka a banka příjemce SEPA platby poskytovala.

Jednou z výhod SEPA platby je, že předem víte, jak vysoké poplatky za transakci zaplatíte a máte možnost podělit se o ně s příjemcem platby. Poplatky jsou výrazně nižší než u běžné zahraniční platby, u nichž je navíc třeba počítat s dalšími poplatky pro další banky, které fungují coby zprostředkovatelé. Ve výsledku může příjemci na účet dorazit nižší částka než jakou jste původně posílali.

Kromě toho mají SEPA platby tu výhodu, že garantují rychlost provedení transakce: banka musí převod peněz do zahraničí zvládnout za 3 pracovní dny.

TIP: výhodněji vyjde provedení SEPA platby přes internetové bankovnictví, protože za zpracování v bance můžete zaplatit další poplatky, řádově až několik set korun.

Pro úspěšné provedení SEPA platby je třeba znát nejen číslo účtu příjemce, ale také kód jeho banky ve speciálním formátu. Číslo účtu je označováno jako IBAN, kód banky je označen jako BIC. Pokud tato čísla nevíte, určitě se na ně zeptejte příjemce platby.

 • IBAN – svůj IBAN zjistíte zcela jednoduše v internetovém bankovnictví. Tvoří ho čísla i písmena a jedná se o standardizovaný mezinárodní formát čísla účtu, které slouží pro rychlou identifikaci příjemce.
 • BIC – pokud posíláte platby do zahraničí, bez BIC kódu se neobejdete. Jedná se o kód cílové banky, který jednoznačně identifikuje banku v mezinárodních platebních stycích.

Poplatky za SEPA platby u jednotlivých bank

 • Air bank – platíte 25 korun za příchozí i odchozí SEPA platby, pokud máte Malý tarif. Jestliže jste klient s Velkým tarifem, máte SEPA platby zcela zdarma. Za běžné zahraniční platby, které neprobíhají v režimu SEPA, si Air Bank účtuje 100 korun.
 • Citibank – pokud máte Citikonto Plus, za odchozí SEPA platbu zaplatíte 1% z částky (minimálně 300 korun a maximálně 2000 korun). Za příchozí SEPA platby zaplatíte 90 korun. Pokud máte Citikonto Premium, vyjde vás SEPA platba na 1% z částky (minimálně 250 korun  a maximálně 1 500 korun). Příchozí SEPA platby máte zdarma.
 • Česká spořitelna – v rámci běžného účtu vás SEPA platba vyjde na 220 korun. Příchozí SEPA platba stojí 100 korun při částce do 50 000 eur. Pokud příkaz zadáváte na pobočce, připlatíte si navíc 250 korun.
 • ČSOB – u odchozí SEPA platby do 50 000 eur se platí 250 korun. Při podání platby na přepážce si připlatíte 250 korun. Příchozí SEPA platby do 50 000 eur jsou zpoplatněny částkou 150 korun.
 • Equa bank – odchozí SEPA platba stojí 99 korun, příchozí pak 9 korun. Za běžné zahraniční platby si banka účtuje 299 korun a za příchozí 29 korun.
 • Moneta Money Bank – u odchozí SEPA platby do 50 000 eur se platí 220 korun. Při podání platby na přepážce si připlatíte 0,9% z odeslané částky. Příchozí SEPA platby do 50 000 eur jsou zpoplatněny částkou 100 korun. Za běžné platby do zahraničí si banka účtuje 1% z částky (minimálně 220 korun a maximálně 1 500 korun).
 • ERA/Poštovní spořitelna – u odchozí SEPA platby do 50 000 eur se platí 250 korun. Při podání platby na přepážce si připlatíte 250 korun. Příchozí SEPA platby do 50 000 eur jsou zpoplatněny částkou 150 korun. Za běžné platby do zahraničí si banka účtuje 1% z částky (minimálně 250 korun a maximálně 1 500 korun).
 • Komerční banka – u odchozí SEPA platby do 50 000 eur se platí 195 korun, u vyšších plateb 1 500 korun. Příchozí SEPA platby do 50 000 eur jsou zpoplatněny částkou 145 korun. Za běžné platby do zahraničí si banka účtuje 0,9% z částky (minimálně 250 korun a maximálně 1 500 korun).
 • Fio banka – platby na Slovensko a ze Slovenska jsou u Fio banky zdarma. Odchozí SEPA platba je zpoplatněna částkou 20 korun. Za ostatní odchozí zahraniční platby dáte 200 korun. Příchozí SEPA platba je také zpoplatněna částkou 20 korun. Pokud platbu zadáte na pobočce, připlatíte si navíc 30 korun.
 • mBank – za příchozí i odchozí SEPA platby dáte 25 korun.
 • Raiffeisenbank – za odchozí SEPA platbu do 50 000 eur zaplatíte 220 korun, u vyšších plateb platíte 1% z částky (minimálně 300 korun a maximálně 1 500 korun). Za příchozí SEPA platby do 50 000 eur dáte 200 korun. U vyšších plateb je poplatek 1% z částky (minimálně 300 korun a maximálně 1 200 korun).
 • Sberbank – za odchozí SEPA platbu zaplatíte 250 korun. Za příchozí SEPA platby dáte 150 korun. Za příchozí platbu ze zahraniční pobočky Sberbank neplatíte nic, za odchozí v tomto případě 100 korun. Drobné příchozí platby do 150 korun jsou zdarma.
 • Unicredit – příchozí SEPA platba stojí 200 korun, odchozí 250 korun. Za podání příkazu na pobočce si připlatíte 300 korun. Odchozí SEPA platba do 50 000 eur stojí 500 korun, vyšší platby vyjdou na 1 750 korun.
 • ZUNO – přijaté SEPA platby jsou zdarma, stejně jako běžné příchozí platby ze zahraničí (platí se pouze případný poplatek pro další zúčastněné banky). Odeslané SEPA platby stojí 180 korun. Pokud máte u ZUNO účet Plus, máte tuto službu zdarma. Běžná odeslaná platba do zahraničí stojí 280 korun.

Nejlevnější SEPA platby poskytují Air Bank, ZUNO, Fio banka a mBank. Kromě poplatků za SEPA platby je navíc třeba brát v potaz také devizový kurz, za který příslušná banka eura prodává a podle kterého platbu před odesláním převede. U nižších částek kurz takřka nepocítíte, u vyšších plateb už může rozdíl v kurzech být hodně znatelný. Například mBank sice nabízí nízké poplatky za SEPA platby, ovšem kurz není zrovna výhodný.

Hodnocení
0 / 5 0

Vaše hodnocení:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top