skip to Main Content

Platit splátky z hypotéky bance je menší zlo než platit nájem někomu cizímu za něco, co nikdy nebude naše. Taková je jakási obecná pravda. Je tomu opravdu tak? Těžko. Ne všichni máme stejné představy, požadavky a možnosti.

Můj kamarád pracuje jako finanční poradce a nedávno jsme spolu měli schůzku. Radil mi co s penězi a kam investovat. Je mi 32 let, mám partnerku, děti zatím nemáme. V práci vydělám měsíčně 22 000 čistého, moje partnerka má v čistém 18 000 za měsíc. Práce obou je dobrá – dlouhodobá, resp. je nepravděpodobné, že bychom o ni přišli.

Bydlíme v podnájmu v paneláku v Českých Budějovicích. Měsíčně za nájem platíme 8 000 plus energie. Zatím mě nenapadlo cokoli měnit.

Kamarád mi však řekl, že všechno dělám špatně, a že místo měsíčního nájmu bych mohl platit bance měsíčně hypotéku za bydlení, které bude moje.
„Kolik by měla dělat taková hypotéka?“, ptal jsem se.
„Asi 1,5 milionu na 30 let.“, řekl kamarád a finanční poradce v jednom.
Aha, takže teď mě čeká 30 let na špagátě s napnutým rozpočtem…děkuji, nechci! Až tak silné nervy nemám.

Co bude zítra?

Hypotéku má v současné době nesmírné množství lidí. Touha vlastnit nemovitost je v České republice nesmírně silná, stejně jako sen o vlastním domečku se zahradou.

Podle průzkumu 30% s hypotékou nemá žádnou finanční rezervu.

Přesto se stále víc lidí nebojí strčit hlavu do oprátky jménem hypotéka. Zkoušeli jste si někdy vypočítat, kolik na hypotéce přeplatíte? Pokud platíte nájem, můžete mít třeba špatný pocit, že platíte cizí osobě za to, co nikdy nebude vaším majetkem. Pokud si však uvědomíte, že platíte za službu (ubytování), možná se vám bude dýchat volněji, stejně jako v případě, kdy si uvědomíte, že banka je vlastně také „cizí“, a že přeplatky na hypotékách nejsou zrovna z levných krajin.

Platit nájem = nic nemít. Platit hypotéku = investice do svého.

Není pravda, že pokud platíte nájem, nic nemáte. Máte střechu nad hlavou. Je to služba stejně jako když si zaplatíte za hotel nebo za kadeřníka. Nic budete mít až v momentě, kdy nájem přestanete hradit. Nájem není zboží, ale služba. To je třeba si uvědomit.

Nemovitost s hypotékou není vaše dokud svůj dluh bance nesplatíte. Hypotéka vás zavazuje na několik desítek let. Každý z nás určitě ví, co všechno se během několika let může změnit. Někdy stačí pouhý rok, abyste přišli o práci nebo o manžela/ku. Pokud máte rádi jistou míru rizika, pak je to v pořádku.

Co když mi vyschnou příjmy, já budu nucen nemovitost prodat a cena nemovitostí bude zrovna na minimu? Pak prodělám víc než kdybych žil celý život v podnájmu!
Lukáš

Koupě nemovitosti je risk a její případný prodej nemusí být vůbec snadný. Například při poklesu cen nemovitostí, v krizi nebo v případě, že se změní okolí, v němž vaše nemovitost stojí. Z luxusního domečku v satelitním městě se může stát chátrající nemovitost v nelukrativní lokalitě se špatnou dopravní dostupností.

Osvobodit se od touhy mít domeček

Můj názor je takový, že pokud na nemovitost z větší části nemám, nesmím si ji pořizovat. Hypotéka je zlo. Na lidi ale mocně působí věta, že hypotéku jednoho krásného dne splatíte a domek (byt) je jen a jen váš. Mě osobně neutěší ani to, že jsme na splácení hypotéky dva. Stačí mi podívat se na statistiky rozvodovosti… Pokud se mi podaří našetřit si na vlastní byt, tak proč si ho nekoupit? Pokud ne, nevidím nic špatného na tom, že budu celý život bydlet v nájmu. Je to pro mě lepší varianta než cpát peníze za úroky z hypotéky bance.

Jaký je váš názor? Je opravdu nutné, aby člověk vlastnil nějakou nemovitost? Je skutečně tak ostudné bydlet v nájmu?

Hodnocení
0 / 5 4.67

Vaše hodnocení:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top