U drtivé většiny půjček se setkáte s podmínkou trvalého pobytu na území České republiky. Jaké…
Registr dlužníků v současné době využívá většina bankovních i nebankovních společností. Nahlíží do nich a ověřují si tak bonitu žadatelů a klientů. Registr dlužníků však není jen jeden, je jich více. Které to jsou a jak se na jejich seznam člověk může dostat?
ČTĚTE také:
Jak na výmaz z registru dlužníků?
Jak zjistit, kdo vás zapsal na registr dlužníků?
Nejvyužívanější registry dlužníků
Existují 3 registry dlužníků, které jsou v České republice nejvyužívanější. Na jejich seznam se dostanete pouze tehdy, máte-li prodlení se splátkou, tedy nějaký problém se splácením úvěru. Některé registry dlužníků však vedou seznam všech klientů, tedy i těch, co své úvěry poctivě splácí.
1. Registr dlužníků Solus
Jedná se o nejrozšířenější registr dlužníků. Do jeho seznamu nahlíží bankovní i nebankovní společnosti, ale též mobilní operátoři a další společnosti. Registr eviduje všechny smluvní vztahy, z nichž vyplývá finanční závazek. Jsou zde tedy jména těch, kteří své dluhy nesplácí, ale i klientů, kteří úvěry řádně platí. Registr dlužníků Solus umožňuje získat online výpis. Kontrolu, zda je vaše jméno v registru dlužníků Solus, provedete pomocí SMS výpisu.
2. Bankovní registr klientských informací
Slouží především k výměně informaci o klientech v rámci bankovních společností. Jedná se tedy o jakýsi registr dlužníků bank, který zahrnuje též další informace o klientech. Informace v registru se každý měsíc aktualizují a jsou zde vedeny po dobu 4 let po ukončení vztahu mezi klientem a bankou. V České republice tento registr využívá většina bank.
3. Nebankovní registr klientských informací
Jedná se o registr dlužníků a neplatičů nebankovních úvěrů. Informace o klientech a neplatičích do tohoto registru poskytují nejen nebankovní subjekty, ale také leasingové společnosti. Najdete zde informace o klientech, o jejich platební morálce a bonitě. Tento rejstřík využívá víc jak třicet nebankovních společností.
Jak se člověk dostane do registru dlužníků?
Nejčastěji tehdy, pokud se opozdí se splácením svých závazků. Jestliže nebyla uhrazena platba za nějakou službu, v případě, že jste se opozdil se splátkou apod. Nejčastěji to bývá 30 dní po splatnosti.
Do registru dlužníků se však nezaznamenávají jen nesplacené úvěry, ale také další informace, například ohledně schválení či neschválení úvěru, je zde veden průběh splácení a je zde také záznam o ukončení smlouvy.
Jestliže se vaše jméno ocitlo v registru dlužníků, bude z něj vymazáno obvykle za 4 – 5 let. Jestliže je záznam oprávněný, nelze ho vymazat dříve.
Záznam v registru dlužníků jako překážka pro další úvěr
Pokud jste již veden na seznamu registru dlužníků a žádáte další úvěry, největší problém pro vás budou znamenat záznamy pojící se k bankám nebo větším bankovním společnostem. Záznam v takovém případě bývá často důvodem k neschválení vaší žádosti o další úvěr. Ne u každého záznamu to funguje ta takovémto principu, resp. ne vždy musí záznam v registru dlužníků nutně souviset s neschválením žádosti o další úvěr.
Velký problém však znamená například přeúvěrování, tedy situace, kdy máte vzhledem k vašim příjmům sjednaných příliš mnoho úvěrů. Pokud žádáte o úvěr a společnost o vás takovouto informaci z registru zjistí, vaši žádost pravděpodobně zamítne, a to i v případě, že své závazky řádně splácíte.
Další situací, která může vést k zamítnutí žádosti o půjčku, je moment, kdy máte dlouhodobě nedoplacený závazek s dobou po splatnosti. Je to totiž jasný signál toho, že se splácením máte problémy.
Vaše žádost o půjčku v podobných případech nemusí být nutně hned zamítnuta. Může se také stát, že společnost vám nabídne nižší částku, než o jakou jste žádali, popřípadě vám coby rizikovému klientovi stanoví vyšší úrok.
V České republice funguje celá řada společností, která do registru dlužníků nenahlíží vůbec. Snadná půjčka ovšem obvykle znamená vyšší úrok.
Hodnocení
0 komentářů k zobrazení