Zejména v poslední době se hodně často mluví o nebankovních půjčkách a vysokých úrocích i…
Státní půjčka na bydlení je zprostředkována Ministerstvem pro místní rozvoj a podmínky pro její udělení by se nově měly rozšířit. Nově by si o ni mohli zažádat také bezdětní novomanželé nebo lidé v registrovaném partnerství do 36 let. Zvažuje se také to, že budou nabízeny vyšší částky. Návrh však nejdřív musí projít schválením vládou.
V současné době mohou o státní půjčku zažádat pouze manželé s dítětem, jehož věk nesmí přesáhnout 6 let. Nově by podmínky státní půjčky na bydlení měly zahrnovat všechny mladé páry do 36 let. Pro samoživitele by zůstala zachována podmínka věku dítěte do 6 let.
Žadatelé budou mít možnost půjčit si vyšší částky než doposud. V současné době si manželé mohou půjčit maximálně 600 000 korun. Po schválení nového programu vládou by mohly být k dispozici až 2 miliony korun. Na pořízení bytu by si žadatelé mohli půjčit až 1,2 milionů korun. Na modernizaci bydlení by si mohli zažádat o půjčku až 300 tisíc korun.
Co když se manželům narodí dítě až po udělení půjčky?
I s tímto případem nový program počítá. V případě narození nebo osvojení dítěte se zbývající dlužná částka sníží o 30 000 korun. Výjimečně bude možné průběh splátek na určitý čas přerušit. Tyto výjimečné případy zahrnují například úmrtí člena rodiny, narození dítěte, ztrátu zaměstnání nebo dlouhodobou nemoc.
Půjčka na bydlení by musela být splacena do 20 let, s přerušováním o 5 let později. Pro půjčky na modernizaci bydlení platí doba splatnosti 12 let (i včetně přerušení splácení).
Jaká je výše úrokové sazby?
Úrokovou sazbu pro státní půjčku na bydlení určuje základní referenční sazba EU, která se vztahuje k veřejné podpoře. V současné době se pohybuje kolem 0,75%. Podmínkou úvěru by mělo být to, že úrok nebude nižší než 1 %.
Podoba nového úvěru na bydlení
Pro novou podobu by se mělo rozhodnout z důvodu dvou předchozích a ne zrovna úspěšných programů. Jednalo se o půjčku na výstavbu či koupi bydlení a půjčku na modernizaci bytu, která dosahovala 150 000 korun, a úrok byl 2%. U půjčky na výstavbu či koupi bydlení bylo k dispozici maximálně 600 000 korun, které mohly tvořit maximálně 50% nákladů. Už vzhledem k těmto základním parametrům je jasné, že obě půjčky byly naprosto nekonkurenceschopné. Do konce roku 2017 bylo uzavřeno poměrně nízké množství smluv, a sice na bezmála 27 milionů korun. Předpoklad byl 100 milionů korun jen za rok 2016. Půjčky se nesetkaly s takovou odezvou, jaká byla předpokládána.
Lidé dávají přednost bankovním půjčkám
Vyřízení státní půjčky bylo doposud poměrně složité. Zatímco klasický hypoteční úvěr může být vyřízen přibližně za 2 až 4 týdny, je u státní půjčky doba vyřízení dlouhá až několik měsíců. Částka 600 tisíc korun navíc vzhledem k současným vysokým cenám bytů není nijak lákavá. Dostupnost hypoték je kromě toho stále dobrá, proto jsou pro žadatele jasnou volbou bankovní půjčky.
Ministerstvo pro místní rozvoj věří, že nový program pro státní půjčky na bydlení zvýhodní a bude pro žadatele lákavější než doposud.
Hodnocení
0 komentářů k zobrazení