Málokdo asi při zakládání penzijního pojištění předpokládá, že nastane situace, kdy dojde k rozhodnutí ho…
Uvažujete o změně zdravotní pojišťovny? Ať už s tou stávající nejste spokojeni nebo vám její změnu doporučuje lékař, šanci na změnu pojišťovny máte pouze jednou do roka, i když ve dvou možných termínech.
Změna zdravotní pojišťovny má svá pevná pravidla a nelze ji provést kdykoli a jakkoli. O změnu můžete zažádat pouze k 1. dni kalendářního pololetí. Přihlášku je nutné podat 3 měsíce předem. Další povinnosti pak vyplývají z různých jiných okolností.
Kdy podat žádost o změnu zdravotní pojišťovny?
- Zdravotní pojišťovnu můžete změnit jednou za rok, a to buď k 1. lednu nebo k 1. červenci.
- Odevzdat přihlášku na novou pojišťovnu je nutné 3 měsíce před možnou změnou
- Formulář Žádost o registraci pojištěnce dostanete u nové pojišťovny
Období přihlášení Datum změny
od 1. ledna do 31. března – od 1. července
od 1. července do 30. září – od 1. ledna následujícího roku
Chcete-li změnit pojišťovnu k 1. lednu 2019, bylo nutné vyplněný formulář předat nové pojišťovně do 30. září 2018. Další nejbližší změna by byla k 1. červenci 2019, kdy přihlášku musíte odevzdat do 31. března 2019.
Zdravotní pojištění budete i při změně pojišťovny platit stejné. Je totiž dáno zákonem jako povinné pojištění.
Z původní pojišťovny se nemusíte odhlašovat. Změnu zdravotní pojišťovny však musíte nahlásit u svého ošetřujícího lékaře i odborných lékařů.
Nejčastější důvody pro změnu zdravotní pojišťovny
Faktem je, že ke změně pojišťovny nemusíte mít žádný konkrétní důvod. Mezi ty nejčastější však patří:
nespokojenost
- nedostatek benefitů, bonusů a věrnostních programů
- lékaři, kteří nemají ve smlouvě určité konkrétní pojišťovny
- dostupnost poboček
Jiné způsoby pro změnu pojišťovny
Klasická změna zdravotní pojišťovny, kdy vyplníte formulář u pojišťovny nové, je snadná a rozhodně se není čeho obávat. Jiný postup je však u:
- zaměstnance
- osob samostatně výdělečně činných (OSVČ)
- osob bez zdanitelných příjmů (OBZP)
U všech výše zmíněných však platí dodržení uvedených termínů, vyplnění a odevzdání příslušného formuláře a nahlášení změny u lékařů.
- zaměstnanci – nesmí zapomenou nahlásit změnu pojišťovny u svého zaměstnavatele, a to do 8 dnů od změny (tedy do 8. ledna nebo 8. července). Jedná se o podstatnou informaci, protože pokud tak neučiníte, zaměstnavatel by za vás odváděl nesprávné pojistné a vznikl by mu pak dluh. Ten by pak mohl vymáhat po vás.
- OSVČ – ke změně zdravotní pojišťovny budete potřebovat kopii živnostenského listu a potvrzení o výši záloh hrazených předchozí zdravotní pojišťovně. Jestliže měníte zdravotní pojišťovnu během roku, je nutné na konci roku společně s daňovým přiznáním podat také dva přehledy o příjmech a výdajích. Posledním detailem už je jenom změna účtu v internetovém bankovnictví, kam budete zálohy posílat.
- OBZP – jedná se například o studenty, rodiče na mateřské dovolené nebo důchodce. Vždy musíte pojišťovně doložit potvrzení o svém zařazení k dané skupině, tedy například potvrzení o studiu nebo od úřadu práce apod. Stejně jako u předchozí skupiny je nutné změnit číslo účtu pro zasílání záloh.
Hodnocení
0 komentářů k zobrazení