skip to Main Content

Než uzavřete pojistnou smlouvu, důkladně se seznamte s výlukami z pojištění, tedy s případy, na něž se pojistné krytí nevztahuje. Mezi nejčastější výluky z pojištění patří například právo pojišťovny neplnit škody vykradeného bytu (popřípadě domu, auta, chaty,…) pokud zloděj nepřekonal žádnou překážku, tedy pokud jste nezamkli vchodové dveře, nezavřeli okna apod. Pojišťovna nemusí plnit škody ani v případě, že k případu nezavoláte policii. Jaké jsou další výluky z pojištění?

Vykradli vám byt? Pak rozhodně nespoléhejte na pojištění, přestože si ho řádně platíte. Pokud váš případ spadá mezi výluky z pojištění, nemusíte od pojišťovny dostat ani korunu. A je docela jedno, zda se jedná o životní pojištění, cestovní pojištění, anebo pojištění domácnosti. Výluky z pojištění vám mohou udělat dost zásadní čáru přes rozpočet!

Výluka z pojištění představuje výslovně popsanou situaci, při které pojišťovně nevzniká povinnost poskytnout plnění škody. Dovolávat se spravedlnosti je nesmírně složité a většinou zbytečné. Klient obvykle podpisem smlouvy s výlukami z pojištění souhlasí. Jaké jsou nejčastější výluky z pojištění, a na co si dát pozor?

Výluky z pojištění u pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti se vztahuje pouze na vybavení bytu či domu, nikoli na stavební části nemovitosti. Všechny pojištěné věci jsou pojištěny výhradně proti událostem uvedeným ve smlouvě, přičemž každá smlouva je samozřejmě postavena jinak a je třeba si ji důkladně pročíst. Tak jako tak existují určité výluky z pojištění domácnosti, mezi něž patří například terorismus, nepokoje, válka, jaderná katastrofa, úmysl a samozřejmě také nedbalost pojištěného.

Od pojišťovny neuvidíte ani korunu také v případě, že se jednalo o vadu spotřebiče či jiné pojistné věci, která způsobila kupříkladu požár. Předpokládá se, že o vadě spotřebiče klient věděl a dokazování opaku je velice složitou záležitostí. Na tom, zda vada vznikla v průběhu pojištění či před ním, vůbec nezáleží!

Hrubá nedbalost klienta také spadá mezi výluky z pojištění. Konkrétně se může jednat o nedopalky z cigaret, zapálená svíčka, která způsobí požár, škody způsobené mrazem v případě, že klient nezajistil vytápění nemovitosti a řada dalších.

Onemocnění a drogy

Pokud vám byla diagnostikována nemoc v určité době před nebo v době sjednání pojištění, od pojišťovny s největší pravděpodobností nic nedostanete. Doba i podmínky se samozřejmě liší, nicméně konkrétní podmínky si lze ověřit ještě před podepsáním smlouvy.

Mezi výluky z pojištění spadají také statisticky nejčastější nemoci, psychická onemocnění, úmrtí způsobené požitím alkoholu, pracovní neschopnost z důvodu bolestí či onemocnění zad a řada dalších.

Výluky z pojištění se hodně často vztahují právě na alkohol nebo omamné látky. Pojišťovna vám nezaplatí například v případě, že si způsobíte úraz v opilosti, jestliže v důsledku požití drog způsobíte nějakou škodu apod.

O výlukách z pojištění by vždy měla informovat pojistná smlouva. Před podepsáním si ji proto důkladně pročtěte!

Výluky z cestovního pojištění

Výluky se často vyskytují také u cestovního pojištění. Jedná se například o případy, kde na dovolené oddáváte adrenalinovým sportům a způsobíte si při tom úraz. Podobné rizikové činnosti je však možné si připojistit.

Od pojišťovny nic nedostanete například tehdy, způsobíte-li si zranění v důsledku požití alkoholu či omamné látky, pokud způsobíte škody výtržností, jedná-li se o událost spojenou s nepokoji a terorismem, pokud nedodržíte zákonná ustanovení platná v konkrétní zemi atd.

Od pojišťovny nedostanete nic ani v případě, že podstoupíte vysoce nákladná vyšetření, která jste si předem neodsouhlasili s pojišťovnou. Pojištění se dokonce nevztahuje ani na ošetření zubů (výjimkou je ošetření v důsledku úrazu).

Hájit se je zdlouhavé a obvykle zbytečné

Dostali jste se do situace, kdy vám přijde logické, že by vaše pojišťovna měla plnit škody, ale neplní? Máte samozřejmě zákonnou možnost se bránit. Tahle cesta je však poměrně zdlouhavá a obvykle také zbytečná. Proto si ještě před podepsáním smlouvy její znění dobře pročtěte, ptejte se a informujte se, jak je to s plněním škod v konkrétních případech. Mnohdy jsou víc než standardní balíčky výhodnější pojistky na míru.

Hodnocení
0 / 5 0

Vaše hodnocení:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top