skip to Main Content

Pojištění odpovědnosti bývá také často označované jako pojistka na blbost a jejím cílem je pojistit se vůči škodám, které člověk může způsobit nejen v zaměstnání, ale i běžném životě.

V nabídce jednotlivých pojišťoven najdete hned několik pojištění odpovědnosti za škodu. Obecně samozřejmě platí, že levné pojištění ještě nemusí znamenat kvalitní pojištění (spíš naopak). Lidem vykonávajícím určité povolání dokonce pojištění odpovědnosti přikazuje zákon.

Pojištění odpovědnosti v civilním životě

Jedná se o pojištění, které kryje škody, které způsobíte jiným na jejich zdraví či majetku. Pojišťovny obvykle nabízí toto pojištění také pro další členy domácnosti a dokonce i pro domácí mazlíčky, a to v rámci jedné pojistné smlouvy.

Pro jaké případy se pojištění odpovědnosti v občanském životě uzavírá?

  • poškození vystaveného zboží v obchodě
  • vytopení sousedů (škody způsobené myčkou, pračkou či vodovodním kohoutkem)
  • srážka s chodcem, lyžařem, cyklistou – újmy na zdraví nebo majetku
  • škody způsobené domácím mazlíčkem – například pokud váš pes pokouše jiné zvíře nebo vběhne na silnici a způsobí nehodu

Každá pojišťovna stanovuje jiné podmínky, a proto je rozsah škod vždy jiný.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance

V případě, že dojde ke způsobení škody zaměstnavateli, je vaší povinností uhradit ji až do výše 4,5-násobku svojí mzdy. Přesně kvůli těmto případům je ideální uzavřít pojištění odpovědnosti zaměstnance, které tyto škody kryje. O jaké případy se jedná?

  • pokud nabouráte služební auto nebo ho jinak znehodnotíte
  • pokud svou neopatrností zničíte pracovní počítač
    a další

Dnes už pojištění odpovědnosti nemám, ale platila jsem si ho před deseti lety po dobu asi pěti let. Dávala jsem ročně asi tisíc korun a využila jsem ho asi tak čtyřikrát, například na zboží, které jsem rozbila v samoobsluze a pak také na sklo v práci. Měla jsem to u České pojišťovny a škody byly v řádech pár set korun, takže žádná hrůza. S plněním jsem nikdy problém neměla.
Ludmila

Zákon některým profesím vyloženě nařizuje uzavřít pojištění. Jedná se především o právníky, finanční poradce a další zaměstnání.

Kolik stojí pojištění odpovědnosti?

Vždy záleží na konkrétní pojišťovně a nastavení limitů pojistného plnění. Vliv na cenu pojištění odpovědnosti má také rozsah pojištění.

Cena za pojištění odpovědnosti se pohybuje od 500 korun za rok a hodně se liší v závislosti na výši spoluúčasti, typu práce i výši pojistného plnění.

PŘÍKLAD: Skladník, který při výkonu svého povolání řídí vozidlo, zaplatí ročně 1 840 korun, pokud si sjedná pojištění odpovědnosti od České pojišťovny. Limit plnění je nastaven na 100 000 korun a spoluúčast je 30%.

Stalo se mi, že můj syn rozbil při hře s kamarádem drahou lampu u sousedů (rodičů toho kamaráda). Naštěstí jsem měla pojištění odpovědnosti za škodu, které se vztahovalo i na syna. Nahlásila jsem pojistnou událost a čekala, kdy budou vyplaceny peníze. K mému překvapení pojišťovna začala přezkoumávat, zda měl syn náležitý dozor, zda u události byli nějací svědci,… Nakonec jsme nedostali ani korunu, protože syn neměl náležitý dozor! Od té doby považuji peníze za pojištění vyhozené oknem.
Jarka

Máte nějakou zkušenost s pojištěním odpovědnosti? Doporučili byste ho?

Hodnocení
0 / 5 0

Vaše hodnocení:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top