Uvažujete o změně zdravotní pojišťovny? Ať už s tou stávající nejste spokojeni nebo vám její…
Hrozba teroristických útoků je veliká a nejednoho z nás omezuje v našich cestách do zahraničí. Pokud vám jistotu dodává cestovní či životní pojištění, neradujte se předčasně. Existují totiž výluky v pojištění, na základě nichž vám pojišťovna nemusí vyplatit ani korunu, byť jste pojištění a stanete se obětí teroristického útoku. Které pojišťovny tyto výluky nemají a kde se pro tyto účely správně pojistit?
V každé pojistné smlouvě by měly být zmíněny výluky, tedy případy, kdy pojišťovna odmítá vyplatit pojistnou částku. Jedná se například o léčbu chronického onemocnění nebo ošetření úrazu, který jste si způsobili sami pod vlivem alkoholu. Takovéto případy obvykle pojišťovna odmítá proplácet, přestože máte cestovní pojištění. Velmi častou výlukou bývají také sebevraždy nebo smrt do dvou let po uzavření životního pojištění.
Co kryje cestovní pojištění?
Z cestovního pojištění si můžete nechat krýt léčebné výlohy a další rizika nejrůznějšího charakteru. Jedná se například o zrušení letu, ztrátu zavazadel nebo ošetření v případě úrazu. Jestliže se stanete obětí teroristického útoku, který vám způsobí škody na majetku či zdraví, nemusí vám cestovní pojištění být nic platné. Pojišťovny obvykle proplácí jen náklady na hospitalizaci a ošetření. Mezi pojišťovny, které platí léčebné výlohy a další škody patří pouze AXA, Evropská pojišťovna a Direct.
Pojišťovna Allianz, Česká pojišťovna, ČSOB pojišťovna, Generali, Kooperativa, VZP pojišťovna, ČPP, Slavia a Uniqa proplácí pouze léčebné výlohy.
Cestovní pojištění u Maxima v současné době terorismus nepokrývá. Jedná se o katastrofické riziko, jako například jaderná katastrofa. Do standardního pojištění tyto případy zahrnovány nejsou. V současné době připravujeme nový produkt a zvažujeme, zda bude pokrývat i riziko teroristických útoků. Pokud však pojištěný bude sám aktivním účastníkem teroristického útoku, pojištění se na takový případ samozřejmě vztahovat nebude.
Pojišťovna Maxima
Některé z pojišťoven nabízí navíc ke standardnímu pojištění také storno zájezdu, které můžete uplatnit v případě, že zrušíte dovolenou v destinaci, v níž došlo k teroristickému útoku. Jestliže v zemi došlo k teroristickému útoku nebo tam nějaká taková událost aktuálně hrozí, proplatí vám pojišťovna část storno poplatků.
Ministerstvo zahraničních věcí uvádí seznam států, v nichž aktuálně hrozí riziko teroristických útoků. Seznam je aktuální k říjnu 2016.
Afghánistán, Alžírsko, Čad, Irák, Jemen, Jižní Súdán, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Libye, Mali, Niger, Pákistán, Somálsko, Středoafrická republika, Súdán a Sýrie.
Jaké jsou podmínky pro proplacení léčebných výloh a dalších škod spojených s teroristickými útoky?
- nesmíte se na teroristickém útoku aktivně podílet
- neměli byste cestovat do zemí, v nichž aktuálně hrozí riziko teroristického útoku, označených za válečnou nebo nebezpečnou zónu
Může se stát, že se země, do níž jste vycestovali, ocitne na seznamu nebezpečných destinací až po vašem příjezdu. V takovém případě byste se měli neprodleně vrátit. Pokud byste zde i přes varování zůstali, pojišťovna by mohla odmítnout plnění.
Teroristické útoky a životní pojištění
Většina pojišťoven nabízející sjednání životního pojištění má v rámci tohoto produktu terorismus ve výlukách, tzn., že nekryje rizika spojená s těmito událostmi. Pokud pojišťovna nabízí krytí teroristických útoků v rámci životního pojištění, platí obvykle podmínky jako u cestovního pojištění.
Existují výjimky. Je jí například pojišťovna MetLife, která z úrazového pojištění plní pojistné i v případě, že by k pojistné teroristické události došlo i v zemi uvedené na seznamu nebezpečných destinací, který je k nahlédnutí na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Dalšími pojišťovnami, které takovou možnost nabízí je také například AXA, ČPP, Generali nebo Uniqa.
Ve výlukách naopak teroristické útoky má Allianz, ČSOB, Česká pojišťovna nebo Kooperativa. Právě Kooperativa se však chystá na podzim roku 2016 provést změny v životním pojištění, které by kryly také riziko terorismu. O podobných změnách uvažuje také Allianz. Mělo by jít nejen o teroristické útoky, ale těž o nejrůznější epidemie nebo jadernou katastrofu. Česká pojišťovna ani ČSOB zatím o změnách neuvažuje.
Pojištění proti teroristickému útoku
Existuje speciální úrazová pojistka, která kryje pouze riziko teroristického útoku. Nabízí ji ČPP a také Britanika. Pojistná částka je do 3,5 milionu korun. I v tomto případě však platí seznam zemí, které pojištění nekryje. Pojišťovna má vlastní seznam zemí a seznamem vydaným Ministerstvem zahraničních věcí se neřídí. Je zde uveden například Egypt, Sýrie či Pákistán.
Vyplatí se podle Vás riskovat nebo je pro Vás výhodnější sjednat si pojištění proti terorismu?
Hodnocení
0 komentářů k zobrazení